Jaké knihy si pro nás připravil bývalý prezident Spojených států?
Výběr toho nejlepšího – doporučení.
The Man Booker Prize, The Pulitzer Prize, The Nobel Prize, ty všechny se udělují za výjimečné literární počiny. Čtenáři každoročně dychtivě očekávají jejich výsledky a nachází v nich inspiraci na nové čtení. Něco, co by jim rozšířilo obzory. A nebyla bych to já, kdybych k výše zmíněným napjatě nevyhlížela ještě jeden literární highlight, který sice neověšuje autory cenami, ale zpravidla nebývá o nic méně zajímavý: Barack Obama’s Summer Reading List.
První Obamův Summer Reading List spatřil světlo světa v roce 2009 a od té doby s pár výjimkami (2012 a 2013) vychází každoročně. A stal se z něj fenomén. Před zveřejněním se jak na sociálních médiích, tak v tisku vedou vášnivé diskuze o tom, jaké tituly se tam objeví, a přestože nás Obama již několikrát překvapil, alespoň část seznamu se dá celkem bezpečně odhadnout. Obvykle se jedná o mix literatury faktu a beletrie, s velkým důrazem na co největší rozmanitost autorů. A nejinak tomu bylo i letos. Pojďme se tedy podívat na to, co by nám nemělo uniknout.
Jeden z titulů, u kterých se dalo očekávat, že se na seznamu objeví je Poverty, by America od Matthewa Desmonda. Kdo byť jen trochu sleduje Obamovu agendu, tak ví, že jedním z hlavních problémů, kterými se zabývá je income inequality. Proto není překvapením, že tato polemika o tom, jak je možné, že více než 10 % obyvatel nejbohatší země na světě žije pod hranicí chudoby, nemohla na seznamu chybět. Jako obvykle Obama zabrouzdal také do americké historie, tentokrát do období hnutí za lidská práva s novou, kritiky opěvovanou, biografií Martina Luthera Kinga jr.: King: A Life od Jonathana Eiga. V neposlední řadě doporučuje knihu The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny and Murder od Davida Granna, která nás zavede do 40. let 18. století na palubu slavné lodi, jejíž osud je opředen tajemstvím. Skutečně jen ztroskotala nebo se snad na ní odehrálo něco docela jiného?
Letos si Barack Obama také libuje v thrillerech, které tvoří celou třetinu seznamu. Small Mercies od Dennis Lehane vypráví příběh matky pátrající po zmizelé dceři v Bostonu 70. let, v období, kdy snaha o desegregaci státních škol vyústila ve vlnu násilí. V knize S. A. Cosbyho All the Sinners Bleed budeme pro změnu svědky vyšetřování vraždy v malém městečku ve Virginii. Posledním thrillerem je pak novinka Birnam Wood od Eleanor Catton, jejíž předchozí kniha The Luminaries byla oceněna cenou The Man Booker Prize (2013).
Beletrii pak doplňuje rodinná sága Hello, Beautiful od Ann Napolitano a fascinující prvotina What Napoleon Could Not Do od DK Nnuro pojednávající o deziluzi pramenící z toho, jak vypadá realita slavného Amerického snu. Seznam uzavírá titul Blue Hour od Sarah Schmidt, který zkoumá vztah matky a dcery poskvrněný mezigeneračním traumatem.
Jako obvykle se jedná o velmi zajímavý a podněcující výběr, byť bych jednu osobní výtku měla. Na rozdíl od předešlých let, kdy Obama vyzdvihl zesnulou Toni Morrison a Jamese Sartra, zde chybí zmínka o americké literární legendě Cormacu McCarthym. Ať už by se jednalo o doporučení jedné z McCarthyho klasik jako například Blood Meridian, nebo zmínku o jeho poslední duologii The Passenger a Stella Maris, McCarthy si zkrátka místo na Obamově seznamu určitě zaslouží. I tak je ale z čeho vybírat. Na můj seznam letí určitě King: A Life a What Napoleon Could Not Do. A co oslovilo vás?