Fantastika jako okrajový žánr nebo neprobádaná oblast?
Brandon Sanderson učí, jak dělat knižní crowdfounding.
Když se ve spojení s literaturou řekne fantastika, ještě stále se najdou tací, kterým se zježí chlupy. „Brak. Vždyť to ani není literatura. Pohádky pro dospělé,“ říkají. Jenže na počátku dvacátého prvního století, kdy dospěla generace, jež vyrůstala na Harrym Potterovi a Pánovi prstenů, už jsou nedůvěřivci v menšině. I proto jsem se rozhodl podniknout výpravu pod pokličku jednoho z nejznámějších autorů fantasy žánru, amerického podivína Brandona Sandersona.
″‘What you saw belongs to you. A story doesn’t live until it is imagined in someone’s mind.’ ‘What does the story mean, then?’ ‘It means what you want it to mean,’ Hoid said. ‘The purpose of a storyteller is not to tell you how to think, but to give you questions to think upon. Too often, we forget that.‘” (The Way of Kings)
Skromný rodák z Nebrasky narozený v roce 1975 je autorem více než padesáti románů. Klíčem jeho úspěchu je pravidelnost, poctivost, a hlavně obrovská láska k žánru samotnému. Své knihy proto podrobuje drtivé kritice takzvaných beta-čtenářů; psaní konzultuje s profesionály z nejrůznějších oborů; nebojí se úplných přepisů částí, které nefungují, a nemálo úsilí vkládá i do seberozvoje. K tomu všemu ještě své poznatky předává dál. Populární přednášky tvůrčího psaní na Brigham Young University, které veřejně sdílí na internetu, pomohly nejednomu začínajícímu autorovi a jsou asi jeho nejznámějším počinem.
„Jak to ale souvisí s popularitou žánru jako takového?“ ptáte se.
Brandona Sandersona neproslavilo to, že dokončil nedopsanou epickou fantasy sérii Wheel of Time Roberta Jordana. A dokonce ani to, že publikuje knihy, jako by tahal králíky z klobouku. Žánru pomohl zdaleka nejvíce tím, že ukázal autorům na celém světě, že komunita fantastiky má čtenářů více něž dost. V době covidové totiž nelenil a způsobem sobě vlastním napsal v průběhu roku čtyři novely (nad rámec svých běžných spisovatelských závazků). A když se rozhodoval, co s nimi dál, protože to byly knihy, se kterými ani jeho agent, ani nakladatelé nepočítali, rozhodl se pro crowdfundingovou platformu Kickstarter.
To, co následovalo, nemá ve světě literatury obdoby. Projekt Four Secret Novels (Secret project 1-4 chcete-li) nasbíral během sedmdesáti dvou hodin úctyhodných dvacet milionů dolarů a stal se tak nejúspěšnějším projektem této platformy. Ukázalo se, že Brandonův tým myslel na vše. Originální odměny, variabilitu cenového rozpětí, personalizaci obsahu reklamy. Video, ve kterém Brandon vyprávěl příběh, jak se vše seběhlo a proč se rozhodl právě pro tuhle formu předprodeje, bylo třešničkou na dortu. Byť se na začátku videa tvářil, že vyhořel a že čtenářům oznamuje, že končí. Tomu říkám plot twist. Skvělý vypravěč se v něm zkrátka nezapře.
„Brandon Sanderson zbořil knižní internet,“ napsali o něm na Kickstarteru. A měli pravdu. Doba se mění a ať si o fantastice myslí kdo chce, co chce, je to žánr, se kterým se zkrátka musí počítat. Má silnou fanouškovskou základnu. Knihy, které každoročně chrlí, se odehrávají ve vzdálených galaxiích nebo ve smyšlených světech, vystupují v nich příšery, kouzlí se zde a velkou roli hrají snad i přehnaně ambiciózní technologické vychytávky. Přesto fascinují, přitahují nás a mají v sobě emoce. Ale také nečernobílé charaktery a propracované základy světotvorby (náboženství, jazyky, mytologii, vztahy). Aby toho nebylo málo, příběhy samotné nebývají banální. Naopak, mnohdy jsou originálnější než tradiční beletrie. Abych žánr jen nevelebil, je zřejmé, že existují i slabší kousky. Ale v jakém žánru je tomu jinak?
“Life breaks us, Teft. Then we fill the cracks with something stronger.” (Oathbringer)
Sám jsem od Brandona četl knihy série Mistborn. Napínavé čtení s až matematicky přesným magickým systémem, který poskytuje postavám schopnosti, o nichž se nám nesnilo. Zároveň má však jasně daná pravidla a limity. Sérií Skyward jsem profrčel s letkou stíhacích pilotů a byl svědkem mnoha vesmírných bitev, u kterých mi tuhla krev v žilách. A nepochybně nebude trvat dlouho a ponořím se i do série Stormlight Archive. Svět Cosmeru už totiž pohltil nejednoho troufalce, ale až ho autor dokončí, bude to jeho Opus Magnum.
Pokud vás podivín píšící čtyřikrát větší rychlostí, než běžní smrtelníci oslovil, doporučuji přečíst si i recenzi Dominiky (Tress of the Emerald Sea). Píše v ní právě o jedné z knih, jež je součástí projektu Four Secret Novels. Dozvíte se v ní, jestli i tyhle knihy stojí za humbuk kolem. Jak smýšlím já, je již jasné, proto mi nezbývá než doufat, že jsem nahlodal i vás.
Dáte žánru šanci? Nebo už snad mezi nerdy či geeky patříte? Pokud ano, nejspíš jsme se viděli na Comic conu.
Dodatek: Než jsme stihli článek publikovat Sanderson vytvořil a úspěšně zakončil i druhou crowdfoundingovou kampaň na Kickstarteru. Týkala se speciální edice Words of Radiance Leatherbound a vybral v ní přes 23 milionů amerických dolarů.
Web Brandona Sandersona
https://www.brandonsanderson.com/
Přednášky tvůrčího psaní BS
CBS mornings: Author Brandon Sanderson on Kickstarter campaign, new books.
https://www.youtube.com/watch?v=DvFNy4sVXM0&ab_channel=CBSMornings
Kickstarter oznámení.
https://www.kickstarter.com/articles/how-brandon-sanderson-s-kickstarter-project-broke-the-bookish-internet