Historický souhrn v kontextu.
Vědecké poznatky a teoretické perspektivy. Klinická praxe.
Oblasti, které PTSD prostupuje.
Posttraumatická stresová porucha je rozšířenou lidskou reakcí na extrémní stresové zatížení. Vzhledem k tomu, že mě samotného téma vypořádávání se s traumatem zajímá z více důvodů, přečetl jsem si knihu nakladatelství Routledge (Taylor & Francis Group), a právě tu bych vám rád představil.
Handbook of PTSD Science and Practice je výjimečná publikace, která se nebojí zarýt spáry hluboko do tématu a nepustí se, dokud s ním není hotova. Je to náročná (rozsahem 670 stran dlouhá) odborná studie, kterou byste mohli případnému nepříteli rozbít hlavu, tedy pokud byste disponovali dostatečnou sílou se s ní ohánět. Jinými slovy, pokud vás na první pohled neodradí rozsah, vyhráli jste a čeká vás zajímavé, strhující čtení.
Kniha vyniká především tematickou úplností a sevřeností. Uvnitř naleznete totiž více než padesátku statí autorů, kteří PTSD věnovali značnou část svých životů, ne-li životy celé. Vzhledem k množství odborníků je kniha rozčleněna do čtyř hlavních částí:
I.Historický souhrn v kontextu
II.Vědecké poznatky a teoretické perspektivy
III.Klinická praxe
IV.Oblasti, které PTSD prostupuje
Titul tedy nabízí jak krátký vhled do historického kontextu poruchy, tak vědecké poznatky a teorie vracející se až do osmdesátých let dvacátého století, ale i poznatky z klinické praxe a v neposlední řadě oddíl, který se věnuje dopadům poruchy na společenskou obec.
Jedná se zkrátka o knihu, která by neměla chybět v knihovně všech, kteří se problematikou PTSD zabývají. Na druhou stranu bych se nebál ji doporučit i laické veřejnosti, přestože koupě vyjde na 1840 Kč.
Dokonce budu tak odvážný, že knihu doporučím i filmařům či spisovatelům. Možná bychom se díky tomu vyhnuli popkulturnímu zjednodušování životních situací lidí trpících touto poruchou. PTSD totiž není pouze sociálním stigmatem válečných veteránů, není proto na místě myslet si, že se nemůže týkat každého z nás.
V případě, že vás tato tématika zajímá, ale chcete se blíže dozvědět, co ještě se pod PTSD skrývá, doporučuji navštívit nejprve Národní zdravotnický portál NZIP, kde se dozvíte základní informace.
Závěrem bych zdůraznil, že jde o odbornou publikaci psanou v anglickém jazyce, a není snadná na čtení. Cizí jazyk je potřeba ovládat alespoň na úrovni C1.