Pohled jednoho Brita na kulturní dědictví Prahy.
Napínavá detektivka z prostředí kočičích hlav pražských ulic.
Zajímá vás, jak to dopadne, když si Brit zamiluje Prahu a zároveň zatouží napsat detektivní sérii?
Detektivku In the Heart of Prague odehrávající se opravdu v samém srdci naší metropole napsal Brit, který se usadil v České republice a jeho láska a nadšení pro Prahu jsou v knize rozhodně znát. Sám autor přiznává, že jí hlavní hrdina knihy propadne stejně jako před lety on sám. In the Heart of Prague je prvním dílem série moderních detektivek z pražského prostředí pojmenované jednoduše česky Honza.
Hlavním hrdinou detektivní série je londýnský vyšetřovatel Jonny Fox, který se rozhodl odejít od policie a strávit několik měsíců v rodném městě své matky. Shodou okolností se ocitne v restauraci na Staroměstském náměstí, kde dojde k vraždě. Obětí je britský turista a podezřelými pět jeho kamarádů, se kterými dorazil do Prahy na víkend za fotbalem a pivem. Případu se ujímá excentrický český detektiv Felix Mikeš, který se rozhodne Jonnyho do případu zapojit jako konzultanta. Postupně v knize projdeme mnoha výslechy kamarádů a později i příbuzných oběti. Okruh podezřelých se zužuje a zjišťujeme, že každý, včetně zavražděného, něco skrýval. Jonnymu se podaří zajistit vražednou zbraň a s Mikešem jsou přesvědčeni, že brzy chytnou vraha. Když se ale objeví tajemný dopis, který během víkendu oběti někdo doručil, situace se zkomplikuje. Jonny se postupně stává hlavním tahounem, a nakonec případ vyřeší, samozřejmě za pomoci českých kolegů.
Samotné vyšetřování je pojato neobvyklou formou. Výslechy probíhají v přímé řeči, bez uvozovacích vět. Jako by autor chtěl navodit pocit, že sedíme vedle nebo čteme policejní přepis dialogu. Zabírají také velkou část knihy. I proto má děj rychlý spád, případ je ostatně vyřešen v jediném týdnu. Zápletka je zajímavá, i když ve skutečnosti spíš nepravděpodobná. Už jen samotná vražda provedená dětským kapesním nožem Rybičkou nepůsobí uvěřitelně. Tím se dostávám k další značné části obsahu knihy, a sice k odkazům na Českou republiku, Prahu a její historická místa.
Na jednu stranu mě těšilo, že je autor z naší země a mého rodného města tak nadšený, na stranu druhou to v knize působilo rušivě a trochu šroubovaně, někdy až úsměvně. Musíme si však uvědomit, že kniha je primárně určena pro zahraničního čtenáře a autor tedy chce pražské, ale i české reálie přiblížit lidem, kteří je neznají buď vůbec, nebo jen z pohledu turisty. Pouští se proto například do vysvětlování významu jména pražského policisty Mikeše, přičemž odkazuje na populární dětskou knížku o černém kocourovi. Autor využívá v knize české fráze typu „dobrý den“ nebo „na zdraví“. Všichni čeští policisté přitom hovoří perfektně anglicky. Ve skutečnosti nereálné, z pochopitelných důvodů ale důležité. Děj plyne, všichni mohou nezávazně konverzovat, řešit případ a vyslýchat bez problémů podezřelé. Zjednodušení, které jsem ochotna tolerovat.
V detektivce nechybí zmínka o českých operních skladatelích, dozvíme se pár věcí z historie Prahy, například, kdy byla postavena Prašná brána a proč. Nechybí ani několik stereotypů o Češích jako majitelích chat a chalup, na kterých tráví prakticky každý víkend, v hospodě se podává pivo a pořádná kachna s knedlíkem a zelím. Dalo by se říci, že kromě detektivní části je kniha takovým neobvyklým průvodcem centrem Prahy.
A postavy? Hlavní vyšetřovatel Mikeš je důchodového věku, v elegantním obleku, s kloboukem a hůlkou. Připomíná tak spíše Hercula Poirota nebo radu Vacátka než soudobého Tomáše Kozáka z pražské mordparty. Jonny je rozvedený čtyřicátník a milovník Boba Dylana. V Praze se nezamýšlí usadit, ale rozmyslet si, co se svým životem dál.
Autorem popisované české prostředí mi nepřipadá skutečné. Rovněž Čechy vnímá spíše povrchně, větší hloubku u tohoto typu literatury nicméně nelze očekávat. Určitě je ale zajímavé si knihu přečíst a zamyslet se nad tím, jak nás vnímají cizinci žijící v Čechách. Detektivní zápletka příběhu je promyšlená a čtenář téměř do poslední chvíle netuší, kdo je vrah. Rozuzlení, vrcholící na jedné z pražských dominant, Petřínské rozhledně, je nakonec poměrně překvapivé. Kniha je čtivá, jazyk srozumitelný, a potěšující je i autorovo nadšené zaujetí pro hlavní město. Na světě je už druhý díl (Head to Head, Honza book 2) a na podzim 2023 se chystá díl třetí.