Zábava, díky které si rozšíříte nejen italský slovníček.
Podrobný průběh ukázkové hry.
Cesta do Itálie trochu jinak…
Láhev oblíbeného Primitiva di Manduria, pizza Capricciosa [kapričióza] a desková hra Italsky Hravě slibuje velmi záživný večer. Těmito slovy mě nalákal kamarád na večerní „cestu do Itálie“. Netušila jsem, co všechno mě čeká. Vybavená jen základní znalostí italštiny, dostačující k objednání oblíbené mozzarelly [mocarel|ly] a prosecca [prosék|ka], jsem odhodlaně dorazila ke stolu.
Hra tě zavede na dobrodružnější cestu do Itálie, než bys čekala. Začneš v České republice a musíš překonat celkem sedmnáct políček, aby ses dostala do cíle; do země plné rajčat a bzučících vesp; Itálie. Po cestě taháš karty a plníš zapeklité úkoly. Třeba budeš muset vyhádat lepší cenu na tržišti nebo tak něco. Karty jsou rozděleny celkem na tři úrovně. Od úplných začátečníků, což jsi ty, přes mírně pokročilé až po pokročilé. Ale herní princip je vyvážený a promakaný tak, aby i začátečník mohl porazit jazykově zdatnějšího a zároveň se jazyk učili oba. Kromě tří úrovní máš ve hře i karty „Speciál“, které ti přiblíží Itálii tak, jak ji neznáš. Kultura, víno, jídlo, herci, hudba nebo třeba reálie. Chápeš? Nějak takhle mi byla desková hra představena a už jsem stála s figurkou na startu.
Tušila jsem, že vyhraji. Itálii miluji a víno mi vždycky trochu pomůže si vzpomenout aspoň na nějaká známá slovíčka. Začínáme! Vaši hrací kartu si bere protihráč. Vy si jen řeknete, jestli se chcete posunout o jedno políčko (to jsou ty nejjednodušší karty) nebo o více políček (ty jsou těžší). Karty obsahují otázky nebo úkoly včetně vysvětlení, správné odpovědi a případné doplnění. Často i QR kód odkazující na video lekce dané problematiky. Hra se vás opravdu snaží naučit italsky.
Zpět ke hře. Má první otázka byla: „Co znamená, když ti Ital řekl BUON APPETITO?“. Karta pro mě jak dělaná, pomyslela jsem si. Samozřejmě, že „dobrou chuť“. A už jsem byla o jedno políčko blíže k cíli.
Od prvního momentu mě desková hra vtáhla. Jako bych chodila po starodávných uličkách Sicílie a vnímala vůni pomerančů a chuť oliv. Karty střídaly jedna druhou. Poprosila jsem italsky; jednoduše se představila Giuseppemu; věděla, že TIPICI [týpiči] ani PICCIONE [pičóne] nejsou sprostá slova; snědla kus výborné pizzy a už jsem byla na půl cesty k vítězství.
Díky odvaze, podpořené sklenkou vína, jsem začala sahat po těžších kartách. Minulý čas, budoucí nebo třeba rozkazovací způsob mi dávaly zabrat, spíše jsem se je učila, než že bych je znala jako správnou odpověď. Před prohrou mě zachránily otázky jako: „Z mléka jakého zvířete se vyrábí sýr PECORINO?“ Nebo: „Od jakého slova pochází COCCOLINO [kok|olíno]?“ …Ano, přesně tak! Moje zvědavost a můj čas strávený doma s dětmi se konečně vyplatil. COCCOLINO vychází z italského slovesa COCCOLARE, což znamená hýčkat nebo pomazlit. A mé opravdu oblíbené slovíčko v italském jazyce je PÉCORA – ovce, proto ovčí sýr PECORINO.
Výbuch smíchu, hádka, trapné ticho a čekání na odpověď se střídají jen proto, aby je znovu nahradil společný smích. Bylo to naprosto dokonalé. Celý večer. Vyhrála jsem a naučila se spoustu nového a zajímavého. Obrovská výhoda je, že na důležitých kartičkách s italskou gramatikou je vždycky vysvětlení (proč to tak je) a dokonce QR kód s odkazem na video lekci, kde vám lektor problematiku vysvětlí i s příklady.
Deskovou hru Italsky Hravě mohu jedině doporučit. Je zábavná a skvělá. Naučí i pobaví.
Skočte si pro ni do knihkupectví Megabooks.