Alternativní historie
Ženy ve vesmírném programu
Zkoumání vesmíru, technologický pokrok lidstva
Je rok 1952 a na Zemi spadne meteorit, který zničí celé východní pobřeží Spojených států.
Přesně takto série autorky Mary Robinette Kowal začíná a přesně proto mě zaujala. Stěžejní událost příběhu se stane hned na začátku, co se asi může dít dál, říkáte si? No, je toho spousta. Pád meteoritu je jen začátek, po kterém následuje alternativní historie nejen Spojených států, ale celého světa, doplněná také o alternativní vývoj vesmírného programu. Ten kvůli dopadům katastrofy překotně nabírá na rychlosti.
Prvním dílem The Calculating Stars nás provází Elma York, výborná matematička a pilotka, která se nachází nedaleko místa pádu meteoritu a jejímaž očima prožíváme jeho bezprostřední následky. Elma a její manžel Nathaniel zvládnou utéct před tlakovou vlnou a dostávají se na leteckou základnu. Zde už vojenští velitelé nastalou situaci čile řeší. Nathaniel, jako hlavní inženýr vesmírného programu, se do diskuse zapojuje. Elma je vykázána pryč, přestože by také mohla k řešení přispět. Nikdo jí ale nechce naslouchat. Jednoduše proto, že je žena.
Zde se dostáváme k jednomu ze stěžejních témat celé série, kterým je větší zapojení žen do vesmírného programu. Elma nemá ve zvyku se vzdávat a když vyjde najevo, že dopad meteoritu zcela zásadně ovlivní budoucí podnebí a podmínky na Zemi, je nanejvýš jasné, že ženy budou nejen ve vesmíru více než potřeba. Elma nelení a kontaktuje zásobovací pilotky, se kterými sloužila za druhé světové války. Tyto dámy mají potřebné pilotovací schopnosti a jsou zvyklé na vypjaté situace, ve kterých musí zachovat chladnou hlavu. Díky tomu je lze považovat za ideální kandidátky na astronautky. V té době bylo samozřejmě nemyslitelné, aby ženy létaly do vesmíru ve větší mířea, nemluvě o tom, že by měly rakety pilotovat, ale to původně platilo i o pilotkách. Proto Elmu mužská rétorika ani tentokrát nezastaví, a jde tvrdohlavě za svým cílem.
Druhý díl série The Fated Sky se věnuje expedici na Mars, kdy nám hlavní postava zprostředkovává radosti i strasti celé výpravy. Lidstvo je nuceno rychle pokročit v technologiích a možnostech osidlování vesmíru, aby přežilo. Nejlepší mozky světa se spojily a snaží se vymyslet nejlepší řešení. Podaří se expedici splnit úkol a poskytnout tak lidstvu další možnost, jak se zachránit?
Třetí díl The Relentless Moon se zaměřuje na budování kolonie na Měsíci. Hlavní linii příběhu nám zprostředkovává Nicole, manželka významného politika a Elmina kamarádka. Kromě budování kolonie na Měsíci se zde ale objevují i snahy vesmírný program sabotovat. Jsme svědky vyšetřování, při kterém Nicole pátrá po agentovi vyslaném teroristickou skupinou, která má špiony i ve všech důležitých institucích na Zemi. I když se sama hrdinka potýká s těžkou životní situací, vyšetřování věnuje maximum úsilí. Zde bylo velmi zajímavé pozorovat Nicolino počínání a směřování, které nakonec vyústí úplně jinak, než si i ona sama myslela.
Celá série je dobře odvyprávěná, příběh plyne. Zajímavé jsou i krátké zprávy z tisku, které se objevují na začátku každé kapitoly. Autorka umně pracuje s alternativní historií, její svět je propracovaný do nejmenších detailů a je snadné si její „paralelní“ vesmír představit. Nezaměřuje se jen na úspěchy a mezinárodní spolupráci, která se po pádu meteoritu čile rozbíhá, ale věnuje se i odvrácené straně překotného pokroku a osidlování vesmíru. Vždy se totiž najdou lidé, kteří musí zůstat stranou a do programu se nedostanou, a to i přes šlechetné projevy politiků, že místo ve vesmírném programu bude pro všechny. Autorka zkušeně zpracovala a do příběhu zakomponovala nejen téma nerovnosti, postavení žen ve společenském žebříčku a emancipaci, ale také otázku rasovou.
Všechny knihy perfektně zapadají do vytvořeného konceptu. Alternativní svět je propracovaný a uvěřitelný (což pro mě bylo nejdůležitější). O alternativní historii se pokouší kdekdo, ale jen málo spisovatelů ji dokáže dotáhnout do nejmenších detailů. Mary Robinette Kowal je jednou z těch, kteří to dokázali.