Snaha definovat pojem svobody z pera světoznámého historika - Timothyho Snydera.
Unikátní a komplexní pohled na to, co znamená být svobodný.
Freedom to? nebo freedom from?
Historika Timothyho Snydera není třeba v našich luzích a hájích dlouze představovat. Autor populární On Tyranny je známý zaměřením jak na domácí USA, tak na střední a východní Evropu, přičemž Česko není výjimkou. I proto jsou jeho knihy lokálně velmi očekávanými a překládanými tituly. Již slušnou řádku let se také objevují na mém seznamu „povinné“ četby – historie byla mým oborem, a přestože se naše odbornosti protínají spíše okrajově, práce Timothyho Snydera byla pro mé vidění světa i akademický rozhled klíčová.
Je ještě jeden objektivnější důvod, proč věnovat pozornost knihám napsaným historiky, které komentují současné dění. Historici se živí tím, že události zasazují do kontextu. Pátrání po důkazech je jejich přirozeností. Díky tomu nepodléhají tak často lákadlům populistických tendencí jako my, obyčejní smrtelníci. Jen s velikou rozvahou používají slova jako vždy, nikdy, bezprecedentní, nejhorší, nejlepší – vyhraňují se vůči absolutním termínům. Zkrátka nekonzumují politiku, na které si jistí nejmenovaní činitelé vybudovali kariéru.
„Sadopopulism normalizes oligarchy. If I am comfortable with stagnation because others are drowning, my attitude to the highfliers will be one of supplication. “
Není náhoda, že Snyder přišel s touto knihou a snahou definovat, co svoboda znamená, právě teď. Koneckonců, je to právě absence jasné definice, která umožňuje diktátorům svobodu prezentovat jako hru s nulovým součtem. Pokud by tomu ovšem tak skutečně bylo, pak je svoboda jen iluzí a skutečně svobodní nejsme nikdo.
„Our fears are cultivated to conform to what others in our categories fear. If you are a middle-aged white male and you fear exactly what other middle-aged white males fear, you have been had. When your fears are predictable, then so are you, which means that you ‚and your digital demographic are ripe for manipulation. When you are predictable, you predictably bring your country down.“
Návod, jak definovat svobodu, abychom ji dokázali i chránit, hledá autor v zakládajících listinách a jiných legislativních dokumentech, historii (americké i evropské), v myšlenkách filozofů (včetně Václava Havla), ale i v každodenních zážitcích. Výsledkem je unikátní a komplexní pohled na to, co znamená být svobodný. A že to není jen o „freedom from“ ale především o „freedom to.“
Pojďme si ukázat, jak problematiku Snyder v knize pojal na konkrétním příkladu. Hlavní část knihy je rozdělena na pět částí, zabývajících se těmito nezbytnými aspekty svobody:
1. Sovereignty – the learned capacity to make choices
„Freedom from is a conceptual trap. It is also a political trap, in that it involves self-deception, contains no program for its own realization, and offers opportunities to tyrants. Both philosophy and politics of freedom have to begin with freedom to.“
2. Unpredictability – the power to adapt physical regularities to personal purposes
„Free people are predictable to themselves but unpredictable to authorities and machines. Unfree people are unpredictable to themselves and predictable to rulers. “
3. Mobility – the capacity to move through space and time following values
„Mobility is about the free movement of individuals toward their own individual futures; mobilization is about everyone catching up (Stalinism) or returning (Nazism) to how history or nature must be. “
4. Factuality – the grip on the world that allows us to change it
„When we are open to facts, they help us to be unpredictable and therefore free. Facts are not what we expect or want. They do not fit our prejudices but knock holes in them. They challenge what people around us think. Facts temper our minds to resist the machine’s power to predictify us. “
5. Solidarity – the recognition that freedom is for everyone
„Freedom requires its forms: sovereignty, unpredictability, mobility and factuality. If I claim them for myself, then I must do so for everyone. They can only be brought to life as a common project. It is logically incoherent, morally obtuse and politically ineffective to claim freedom only for oneself. That is choosing the isolation that tyrants would have chosen for us. They use the word freedom quite often; without solidarity, we will be fooled, and we will fool ourselves. Solidarity is a high and vital form of freedom. It makes of freedom justice. “
Musíme počítat s tím, že přestože je v knize spousta univerzálních myšlenek o svobodě, reflektuje autorovo profesní zaměření, tedy především situaci v USA, Rusku a na Ukrajině. S tím se pojí nepříjemnost: Kniha místy působí, jako by se nemohla rozhodnout, čím chce být. Akademickou knihou? Filozofickou úvahou? Důrazným apelem na ochranu svobody? Nevím. Není ani úplně jasné, kdo je cílovou čtenářskou komunitou/skupinou. Pro akademiky není kniha dostatečně akademická – chybí zde zažitý odborný způsob vyjadřování a citování a pro ne-akademiky Snyder prezentuje myšlenky a koncepty, které mohou být těžko uchopitelné (pokud se s nimi již v nějaké podobě nesetkali, třeba v jeho předchozích knihách). Znovu se zde například vrací ke konceptům, které představil v knize The Road to Unfreedom: politics of inevitability a politics of eternity, tentokrát ovšem bez důkladného vysvětlení.
Tam kde Snyder exceloval s úderným manifestem On Tyranny, a převedením komplexních idejí do výstižných hesel, je jeho nová kniha značně složitější, nicméně o to více obohacující počin. On Freedom balancuje na hranici politického komentáře, filozofického pojednání a historické studie, která by určitě neměla uniknout nikomu, kdo vnímá, že:
„Until all of us are free, none of us are free.“
Záznam přednášky profesora Timothyho Snydera z konference Českého rozhlasu Hranice (ne)svobody: Zde